Czy sposób na to jak w 2020 wykonać audyt bhp jest trudny? - bezpieczeństwo

audyt bhp

Czym zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy

Skrót PIP jest z pewnością znany każdemu przedsiębiorcy oraz pracodawcy, ponieważ oznacza po prostu Państwową Inspekcję Pracy. Państwowa Inspekcja Pracy stoi na straży przestrzegania przepisów Kodeksu pracy oraz obowiązujących zasa

Czy sposób na to jak w 2020  wykonać audyt bhp jest trudny? - bezpieczeństwo audyt bhp
d związanych z obowiązkami pracodawców i pracowników. Jednymi z przepisów prawnych, które mogą być sprawdzane przy kontroli Państwowej Inspekcji Pracy są przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Każdy pracodawca powinien więc mieć na uwadze to, jak istotne jest przestrzeganie zasad BHP. W przestrzeganiu przepisów oraz zasad związanych z bezpieczeństwem w miejscu pracy pomaga odpowiednia firma działająca w branży BHP, która oferuje outsourcing BHP. Jedną z ważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, której musi przestrzegać pracodawca, jest posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP przez każdego z pracowników. Jeśli pracodawca nie jest pewien, czy jego firma spełnia wymagane przepisy BHP, to może skorzystać z usługi przeprowadzenia audytu bezpieczeństwa.


Usługa przeprowadzenia audytu bezpieczeństwa

Jedną z usług oferowanych przez firmę BHP jest przeprowadzanie audytu bezpieczeństwa w danym przedsiębiorstwie. Audyt BHP polega na niczym innym, jak na sprawdzeniu czy dana firma spełnia odpowiednie wymagania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Samo pojęcie audytu oznacza niezależną ocenę danego systemu lub procesu przez zewnętrzną firmę. Jeśli więc zlecamy wykonanie audytu bezpieczeństwa, oznacza to powierzenie oceny spraw związanych z BHP odpowiedniej firmie. Każdy pracodawca musi stosować się do przepisów BHP wynikających z Kodeksu pracy, ponieważ za ich nieprzestrzeganie mogą grozić pracodawcy różne sankcje. Audyt BHP jest niezwykle przydatną usługą, dzięki której pracodawca dowiaduje się od specjalistów o tym, czy jego firma spełnia odpowiednie wymagania pod względem bezpieczeństwa. Po wykonanym audycie, czyli po ocenie przeprowadzonej przez specjalistę do spraw BHP, pracodawca otrzymuje szczegółowy raport z ewentualnymi uwagami, co należałoby polepszyć w kwestii bezpieczeństwa.


Takie działanie znane jest pod pojęciem

Obowiązek przeprowadzenia dla nowych i obecnych pracowników szkolenia bhp wynika wprost z przepisów prawa. Tworząc takie zapisy, ustawodawcy chcieli w ten sposób zabezpieczyć interesy osób zatrudnionych. Niestety jak pokazuje życiowa praktyka, często zasady bezpieczeństwa i higieny pracy są przez wielu lekceważone. Jest to ogromny błąd, gdyż wszelkie zaniedbania w tej sferze mogą w konsekwencji doprowadzić do ludzkich dramatów. Wydaje się więc, że edukacja społeczna o tym jak istotna jest to rzecz to jedno z kluczowych zadań przed współczesnymi inspektorami z tej dziedziny. Na bhp nie warto oszczędzać tym bardziej, że dziś usługi tego typu są bardzo mocno dostępne. Widać to chociażby po tym, że pracodawcy nie muszą już nawet tworzyć osobnego etatu dla behapowca. We wszystkim wyręczyć mogą ich zewnętrzni usługodawcy. Takie działanie znane jest pod pojęciem outsourcing bhp i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dużym jego plusem jest z pewnością spora optymalizacja kosztów, co przekłada się na realne oszczędności.


Kto wykonuje ocenę ryzyka zawodowego

Każde przedsiębiorstwo i zakład pracy musi spełniać odpowiednie wymagania i przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Specjalna firma działająca w branży BHP zajmuje się świadczeniem wielu usług przydatnych przedsiębiorcom, na przykład takich, jak szkolenia BHP, audyty bezpieczeństwa czy też wykonanie oceny ryzyka zawodowego. Przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego jest jednym z wielu obowiązków pracodawcy, który wynika z Kodeksu pracy. Właściwe dokonanie precyzyjnej oceny ryzyka zawodowego jest dość istotne, dlatego warto zdać się w tej kwestii na profesjonalistów. Usługa przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego jest świadczona przez doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników służby BHP. Ocenę ryzyka zawodowego rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu, który dotyczy danego stanowiska pracy, żeby ocena była jak najbardziej skrupulatna i rzetelna. Opracowywanie oceny ryzyka jest wykonywane we współpracy z osobami zarządzającymi pracownikami, co umożliwia dokładne stwierdzenie ryzyka występowania niebezpiecznych sytuacji w miejscu pracy.